Officers 2008

 

PRESIDENT

Philip Crutchfield

VICE-PRESIDENT

Leonard Singer

SECRETARY

Suzanne Mann

TREASURER

Mary Tittmann

BOARD OF GOVERNORS

Term expires 2009

Rustam Booz
Craig Lambert

Term expires 2010

Tim Bancroft
Anne St.George

Term expires 2011

Cela Hobbs
Alex Pang

BOOKKEEPER/ACCOUNTANT

Sheila Laperle 617 242-4805
cell 617 784-0365


TENNIS PROFESSIONALS

Rick Rose
617 492-6289; cell 617 642-3448

Stephen Counihan, Assist.
781 944-0323; cell 781 929-7455

Johanne Gauthier, Assist.
781 246-5958; cell 617 710-9465

CLUB MANAGEMENT

Nick Truatz
Joe DeBassio

WELCOME TO OUR NEW MEMBERS 2008

David J. Cooper and Adelaide Aitken
Blake P. Allison
Steve Carr
Alan S. Geismer, Jr.
Katherine Gross
David Thurston and Catherine Hayden
Gregory and Elizabeth Ingram
Christopher S. Legg
Karl Baden and Elizabeth Marran
Scott and Muriel Nichols
Jacqueline Olds
John E. Sedgwick
Martha C. Taub
Robert and Elizabeth Wood


WELCOME TO OUR WAIT-LIST MEMBERS 2008

Layne and Kimberly Ainsworth
Michael and Elizabeth Bierer
Ben and Jan Bradlee
Jill Bresky
Marcus Byruck
Katherine Canfield
Alan Sulikowski and Marisa Fenoglio
Hormoz Goodarzy
Judith A. Holmes
Madeline Brandt Jacquet
Jon Biotti and Leslie Jeng
Nathaniel and Sue Jeppson
Tokiko Kishi
Emil Krastanov
Neil Kulick and Claire Laporte
Jeffrey Meller
Vincent J. Micale
John Herron and Julia Moore
Stephen Kendall and Georgia Orcutt
Scott and Kristin Paton
Jeffery and Elizabeth Peoples
Richard Lovett and Barbara Piette
Bernie Podurgiel and Jane Rogers
Victor Rosansky
Alex Sagan
Richard and Myra von Turkovich
Jeremy M. Webber
Michael Wiggins
Paula Wood
Travis Woolcott
Bracebridge and Yuriko Young



AUDIT COMMITTEE

Donald Forte, Jr., Chair

Joel Alvord
Leo Davis
Neil Olken
Ann Wyman


MEMBERSHIP COMMITTEE

James Baldwin, Chair


Term Expires 2009

Matthew Curtis
Cynthia Ellis
John McGannon
Lauren Norton

Term Expires 2010

James Baldwin
Paula Macomber

Term Expires 2011

Bob Cooper
Sam Fleming



BUILDINGS AND GROUNDS

Sarah Jolliffe, Chair

Sally Ames
Anne Brainerd
Kenneth Kruger
Grenelle Scott
Caroline Whitney


NOMINATING COMMITTEE

Bruce Posner, Chair

Term Expires 2009

Joseph Barbieri
Susan Eldredge Mead

Term Expires 2010

Murray Wheeler
Ann Wyman

Term Expires 2011

Vincent Panico
Natalie Reed



ENTERTAINMENT COMMITTEE

Carol Monica, Co-Chair
Nancy Sinsabaugh, Co-Chair

Bob Bradford
Liz Goodfellow-Zagaroff
Tunie Hamlen
Judy King
Melinda Lee
Lita Newdick
Mary Nolan
Ann Peters
Peggy Schmertzler
Martha Taub
Patricia Thornton
Woody Tucker
Muriel Weckstein
Murray Wheeler




COMMUNITY OUTREACH

Murray Wheeler, Chair

Rick Rose, Instructor
Stephen Counihan, Instructor
Johanne Gauthier, Instructor

Jane Bernstein
Catherine Burnett
Judy King
Diane Lam
Lita Newdick
Shippen Page
Natalie Reed
Genevieve St. George
Martha Taub



TENNIS COMMITTEE

Joe Cortes, Co-Chair
Leonard Singer, Co-Chair

Neil Blacklow
Wyatt Courtney
Andrew Kerr
Craig Lambert
Martin Miller
Toby Nagurney
Muriel Weckstein
Michael Yogman


Requests
 Version: 3187 | Series: 37629